Ana sayfa » Sosyal İmleme Siteleri 2017
Blog

Sosyal İmleme Siteleri 2017

sosyal imleme siteleri

Sosyal imleme siteleri, web sitelerinize veya websitenize uyguladığınız seo çalışmalarından bir tanesidir. Daha önceleri bu yöntemin çok iyi sonuçlar verdiğini belirtmek istiyorum. Google, Penguin 4.0 ile sosyal imleme sitelerinin eskisi kadar seo’ya etki etmediğini fark ettirse bile sonuçta bu sistem Google tarafından uygulandı ve az da olsa sizi başarıya götürebiliyor. Bu makaleyi tamamen okumadan sosyal imleme siteleri üzerinde çalışma yapmayın. Aksi takdirde sosyal imleme siteleri sizlere kötü sonuçlar doğurabilir.

Pagerank kalktığından beri webmaster arkadaşlar yeni sistemin nasıl çalışacağını merak edip duruyorlardı, gerçekten Google’a ayak uydurmak çok zor çünkü sürekli algoritma güncellemesi yapıyor. Pagerank kalktı diye bu işi bırakmak mı lazım? Tabi ki hayır. Kısaca değinmek gerekirse sosyal imleme siteleri 2017 yılında da iyi sonuçlar getireceği kanaatindeyim. Önceden Adsense ile çalışıyordum ve sosyal imleme siteleri yeni açtığım siteleri hemen  başarıya götürüyordu. Fakat durum şimdi böyle değil bu anlattığım başarıyı 2013 yılında sağladım, artık eskisi gibi sosyal imleme siteleri tek başına çare olmuyor.

sosyal imleme siteleri
Sosyal İmleme Siteleri

Pagerank mantığını yeni yetişme webmaster arkadaşlara anlatmak istiyorum, bu kısmı eskiler geçebilir yeni yetişen arkadaşlarımızın bu sistemi bilmesinde fayda var. Pagerank: Bir websitesinin başka bir websitesinden aldığı referans linklerin oluşturduğu bir puan sistemiydi ve bu puan sistemi 1’den 10’a kadar ölçülüyordu. Eskiden sitenizin pagerank değeri ne kadar yüksek ise o kadar üst sıralarda çıkmanız mümkündü ve bu sektörde gerçekten çok önemli bir yeri vardı.

Baş kısımda da belirttiğimiz gibi artık pagerank tamamen etkisini yitirdi, Google bir şeylerin ters gittiğini anladı örneğin link satın alan web siteleri yada sahte pagerank gibi etmenler Google şirketini çok zorladı doğal olarakta Google bu sistemi bırakmayı tercih etti. Bu güncelleme ile birçok site spam yedi ve bir anda kendilerini çöplükte buldular çoğu insan yeni iş aramaya çoktan başlamıştı bile.

Sosyal İmleme Siteleri ve Seo’ya Etkisi

Sosyal imleme siteleri denildiğinde aklınıza hemen standart olarak digg vb nam salmış siteler gelmesin. Sosyal imleme siteleri kullanımı oldukça basit hızlı bir seo yöntemidir. Fakat yanlış kullanım sonucunda siteniz için yaptığınız bütün fedakarlıkları çöpe atmış olacaksınız çünkü Google artık link referanslarının kaliteli olup olmadığını çok detaylı sorguluyor. Bazı siteler vardır ki çöp olmuş, zamanında Google’ın gözdesi iken zamanla spam hareketler ve spam linkler alarak kalitesiz siteler haline dönüşmüşlerdir.

Sosyal imleme siteleri seo’ya etkisini azalttı ama hiçbir zaman değerini kaybetmedi öyle olsaydı bugün sosyal imleme siteleri diye bir kavram ortada olmayacaktı ve ortada çok büyük bir sosyal imleme siteleri piyasası var örneğin reddit delicious gibi sitelerin yıllık kazançları milyon dolarları buluyor. Bu  yüzden sosyal imleme siteleri ile çalışmak her zaman sizin için sosyal imleme siteleri ile çalışmayanlardan bir adım önde olduğunuzu gösterecektir.

Türkiye’de sosyal imleme siteleri kullanılmıyor doğal olarak ta sosyal imleme sitelerinden trafik beklememiz normal olmayacaktır. Kültürümüz gereği her şeyi Google arama motoru ile elde ederiz çünkü böyle öğrenmişiz böyle de devam ediyoruz. Genellikle Amerika Birleşik Devletleri insanlarının kullandığı bu imleme siteleri İngilizce dile sahip, özgün ve dikkat çekici sitelerin trafiğinde müthiş bir sağlıyor, ABD insanları sosyal imleme sitelerini kullanıyorlar, bu kültüre sahip insanlar. Burada bir konuya daha değinmek istiyorum: Eğer çok iyi derecede İngilizce makale yazabileceğinize güveniyorsanız İngilizce diline sahip bir blog açın ve Adsense ile çalışmaya başlayın ardından bu sosyal imleme siteleri ile trafiğinizi arttırın, bu şekilde çok iyi kazançlar elde edebileciğinize kefilim.

Sosyal İmleme Siteleri

1. Reddit

Milyonlarca üyesi olan ve her gün binlerce üye eklenen bu sosyal imleme sitesi listemizin birinci sırasındadır. 2005 yılında açılan bu siteyi Steve Huffman kurdu. ve yıllar sonra site çok iyi yerlere gelerek 175 milyon üyeye ulaştı. Reddit sosyal imleme sitesini kullanarak web sitenizde olan yazıları, resimleri veya videoları imleyebilirsiniz. Reddit ara ara trafik gönderiyor çünkü sitenin 175 milyon üyesi var ve bazı Türk arkadaşlarda bu sitede zaman geçiriyorlar. Aynı zamanda Reddit ile makale yayınlayıp anahtar kelimelerinize link verebilirsiniz.

sosyal imleme siteleri

2. StumbleUpon

Alexa dünya sıralamasında 246 sırada yer alan StumbleUpon gerçekten çok kaliteli bir sosyal imleme sitesi. Bu sitenin bir özelliği de dünyadan sıradan insanların rastgele olarak websitenizi ziyaret etme imkanı sunması. Bunun önemi bir sosyal imleme sitesinden trafik almanız ilgili makalenizi Google’da daha üst sıralara çıkarbilmesidir. Tam açıklaması yeni siteler keşfetme ve internette surf keyfi yaşatan bir servis. Sosyal medya sitesi olarak ta kullanabileceğiniz StumbleUpon size bir blog oluşturmayıda sağlıyor, bu bloglardan sitenize referans link alabilirsiniz.

sosyal imleme siteleri 2017

3. Digg

İlk kullandığım sosyal imleme siteleri arasında en çok verim aldığım sosyal imleme sitesidir. Bu servis özellikle WordPress kullanan webmasterlar için harika bir backlink kaynağı. Herhangi bir koşul,şart veya kural olmayan siteye hemen e-postanız ile kayıt olabilirsiniz.  2004 Kasım ayında kurulması aslında seo çalışması yapacak arkadaşlara hitap ediyor çünkü Google yaşı daha eski olan bir sosyal imleme sitesinin verdiği referansı daha çok önemseyecek ve geri dönüşünü ona göre yapacaktır. Genellikle haber, politika ve siyaset üzerine uzmanlığı olan bu sitenin internet, popüler kültür ve bilim gibi konulara da sık sık yer veriyor. Digg ile makalelerinizi,resim ve videolarınızı yayınlayabilirsiniz. Yayınladıktan sonra insanların oylamalarına hazır olacaktır. Sosyal imleme siteleri arasında en çok sevdiğim ve verim aldığım site budur, kesinlikle deneyin.

sosyal imleme siteleri 2017

4. Folkd

Son yılların en büyük sosyal imleme siteleri hakkında bir makale yazmış olsaydım listenin en başında Folkd olacaktı. Ahrefs sitesinden elde ettiğim verilere göre Folkd backlinkleri dofollow olarak veriliyor. Aynı zamanda bu backlinkler kısa bir süre içerisinde Google botlar tarafından bulunuyor. Özellikle One Page Seo yapan kişiler için harika bir ipucu. Folkd ile makalelerinizi paylaşabilirsiniz emin olun etkisini kısa sürede göreceksiniz.

sosyal imleme

5. Scoop.it

2010 senesinde kullanıma sunulan servis özellikle duvar kağıdı, arkaplan veya resim galeri siteleri için en iyi sosyal imleme siteleri konusunda lider diyebilirim. Önceden İngilizce wallpaper kategorisinde açtığım websitem için kullanmıştım ve geri dönüşler muhteşem. Google resim sıralamalarında yükselmek istiyorsanız Scoop.it sosyal imleme sitesini tercih etmelisiniz.

sosyal imleme siteleri

6. Delicious

2003 senesinde kurulan websitesi bir zamanlar en iyi sosyal imleme sitesiydi fakat şimdi eskisi kadar revaçta olan bir sosyal imleme sitesi değil.

sosyal imleme

7. Pinterest

70 milyon üyenin üye olduğu bir sosyal imleme sitesidir. Sosyal imleme siteleri arasında en iyi diyebileceğimiz bir resim galerisi servisidir. En yeni panolarla en popüler resimleri inceleyein ve diğer websitelerinin uyguladığı taktikleri daha da ileri götürerek resimleriniz için en iyi seo yöntemini uygulayın. Wallpaper sitemde ikinci olarak Pinterest sosyal imleme sitesini kullanıyordum ve trafik olarak gerçekten iyi sonuçlar alıyordum, fakat bu İngilizce siteler için geçerlidir bu siteyi Türkiye’de sadece mimarlar bina tasarımları hakkında ilham almak için kullanıyorlar. Sosyal imleme siteleri resim için kullanılacaksa Pinterest birinci tercihiniz olsun.

sosyal imleme siteleri 2017

 

Sonuç olarak yukarıda sosyal imleme siteleri hakkında gereken bilgiyi verdik, fakat sosyal imleme siteleri kullanılırken çok dikkat edilmesi gerekiyor aksi takdirde web siteniz çöpe gidebilir. Google yeni algoritma güncellemesi ile sosyal imlemeye verdiği önemi azalttı ama kaliteli kullanımda bir zararı olmayacağını düşünüyorum. Artık sosyal medya sitelerine yönelme zamanı geldi, yeni algoritma en çok sosyal medya sitelerine önem veriyor. Facebook, Twitter, Google+ gibi servisleri kullanarak sitenize daha fazla trafik alıp riske girmemiş olacaksınız. Sosyal imleme siteleri kullanırken kesinlikle dikkat etmeniz gereken kurallar vardır bunlar arasında sürekli aynı makaleyi imlemek yerine farklı farklı makaleleri imlemeniz gerekiyor ayrıca sürekli aynı anahtar kelimeleri kullanmayın.

Tags

About the author

Mücahit Kütükde

Add Comment

Click here to post a comment